Siła paszportuChoć to bardzo niesprawiedliwe, paszporty dzielą się na lepsze i gorsze. Te pierwsze pozwalają na podróżowanie po większości krajów świata bez wizy. Te drugie wręcz przeciwnie. Na nasze szczęście, polski paszport pozwala zwiedzać niemal całą Amerykę Środkową i Południową bez obowiązku wcześniejszego ubiegania się o wizę. Na dzień dzisiejszy wyjątek stanowią tylko 2 państwa: Gujana i Surinam.

Ostatnio natknąłem się na „Ranking paszportów”. Wynika z niego, że nasz paszport plasuje się w pierwszej dziesiątce (wjazd do 137 państw bez wizy). Na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania (147 państw). Na ostatnim, osiemdziesiątym miejscu uplasowały się takie kraje, jak Birma, Sudan Południowy czy Wyspy Salomona (28 państw).

Jak w tym rankingu radzą sobie kraje Ameryki Łacińskiej? Są mniej więcej w połowie stawki. Najlepszy paszport w regionie ma Argentyna (129 państw), Brazylia (128 państw) i Chile (124 państw). Najgorszy należy do Dominikany oraz Haiti (49 państw). Pełne zestawienie można znaleźć tutaj:
Passport Index

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s