7 cudów Ameryki Południowej

Czwartek – Salar de Uyuni w Boliwii
Wyobraź sobie, że stoisz na ogromnej pustyni. Pewnie myślisz o piaszczystych wydmach, ale ta pustynia jest płaska jak stół i tak biała, że aż razi w oczy. Oglądasz się dookoła i widzisz gdzieś w oddali majaczące stożki wulkanów. Obok ciebie jest skalista wyspa, porośnięta ogromnymi kaktusami. Rosną tylko 1cm na rok, a niektóre z nich mają ponad 10 metrów wysokości. Ponieważ znajdujesz się na wysokości 3650 m n.p.m. powietrze jest suche i niesamowicie czyste. Wchodzisz na wyspę i ze wzgórza ogarniasz wzrokiem największe solnisko na świecie, o powierzchni ponad 10 tysięcy km². Masz przed oczami jedno z najpiękniejszych miejsc naszej planety.
Salar de Uyuni jest pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze na płaskowyżu Altiplano wysoko w Andach. Powierzchnię solniska pokrywa skorupa soli, gruba nawet na 10 metrów. Pod tą skorupą znajduje się bogata w lit solanka, która w tej chwili jest tylko w niewielkim stopniu eksploatowana. Ale to się na pewno zmieni, bo lit jest niezbędny do produkcji akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w laptopach, telefonach komórkowych i coraz częściej w samochodach elektrycznych. Szacuje się, że Boliwia posiada około 50% światowych zasobów litu, głównie na terenie Salar de Uyuni. Dla najbiedniejszego kraju Ameryki Południowej jest to ogromne bogactwo.
Zwiedzanie solniska zazwyczaj rozpoczyna się w miasteczku Uyuni. Dżipy wożą turystów na jedną z wysp – Incahuasi, zatrzymując się po drodze przy hotelu zbudowanym z soli. Ściany, stoły, krzesła, łóżka, wszystko powstało przy użyciu bloczków soli, wyciętych ze skorupy solniska. W czasie wielodniowej wycieczki nocleg w jednym z takich hoteli jest gwarantowany!

Zdjęcia z okolic Uyuni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s