Gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak zmierzymy owo „szczęście”. Słynny w tym temacie Bhutan, jeden z najbiedniejszych krajów świata (według Produktu Krajowego Brutto) jest również jednym z najszczęśliwszych (według Szczęścia Narodowego Brutto). Ale według Indeksu Szczęśliwej Planety (HPI) za rok 2012 opublikowanego przez New Economics Foundation w czołówce dominują kraje Ameryki Łacińskiej. Listę otwiera Kostaryka. Następnie mamy po kolei: Wietnam, Kolumbia, Belize, Salwador, Jamajka, Panama, Nikaragua, Wenezuela i Gwatemala. Czyli w pierwszej dziesiątce aż 8 krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Są to zarazem kraje biedne o dużej przestępczości. Polska znalazła się na pozycji 71. Skąd taki dobry wynik krajów latynoamerykańskich? W skrócie, dobrobyt jest mierzony na podstawie ankiet. Pomnożony następnie przez długość życia, która w Ameryce Łacińskiej jest na przyzwoitym poziomie, daje dość dużą wartość. Jest ona dzielona przez ślad ekologiczny. To jest klucz do sukcesu. Kraje rozwinięte mają ogromny ślad ekologiczny, bo wyeksploatowały swoje zasoby, przez co obniżyły wartość wskaźnika.

Pomijając naukowe opracowania, każdy, kto odwiedził Amerykę Łacińską musiał zauważyć, że mieszkający tam ludzie są pogodni i uśmiechnięci. Lubią muzykę i taniec. Nigdy się nie spieszą, chyba, że na zabawę. Bardzo ważne są więzy rodzinne, co daje poczucie bezpieczeństwa. Jest jeszcze coś innego. Mieszkańcy krajów Ameryki Południowej i Środkowej dobrze pamiętają czasy przemocy, wojen domowych, dyktatur, terroryzmu. Szybko rosnące gospodarki i demokracja powodują, że żyje im się coraz lepiej. Przypomina mi się przykład mojego miasta. W 2010 roku Białystok to było najlepsze miasto do życia. Według mieszkańców. Po prostu byli zadowoleni z tego, jak bardzo miasto zmieniło się na lepsze. Być może z tego samego powodu Latynosi są zadowoleni z życia w swoich krajach.
Jeszcze długo żaden kraj latynoamerykański nie dorówna skandynawskim pod względem poziomu życia ani bezpieczeństwa. Ale gdyby policzyć uśmiechnięte twarze, to Skandynawia jest bez szans.

Zdjęcia z Kostaryki

zdjęcia z Kolumbii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s